Процесът по въвеждане на еврото в България е дълъг и сложен, който преминава през различни етапи и предизвикателства. Като член на Европейския съюз от 2007 г., страната има ангажимент да приеме общата валута, но само след като изпълни всички необходими икономически критерии. В тази статия проследяваме основните моменти от пътя на България към еврозоната и какво предстои в близко бъдеще.
За да предоставим най-актуалната информация, хронологията е подредена в обратен ред – най-новите събития са най-отгоре.
Хронология на въвеждане на еврото в България: Пътят към еврозоната
>>> Февруари 2025 г.: Искане за оценка на готовността за приемане на еврото
На 25 февруари 2025 г. министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка Димитър Радев изпратиха официално писмо до Европейската комисия и Европейската централна банка, с което поискаха изготвяне на извънредни конвергентни доклади за оценка на готовността на България за присъединяване към еврозоната. Очаква се тези доклади да бъдат представени през юни 2025 г.
>>> Декември 2024 г.: Присъединяване към TIPS
На 3 декември 2024 г. Българската народна банка, заедно с платежната система БИСЕРА и няколко финансови институции, се присъединиха към услугата на Евросистемата TIPS (Target Instant Payment Settlement). Това позволява извършването на незабавни плащания в евро както на местно, така и на международно ниво.
>>> Август 2024 г.: Закон за въвеждане на еврото
На 7 август 2024 г. Народното събрание прие Закон за въвеждане на еврото в България. Той регламентира основните принципи на прехода към новата валута, включително:
- фиксирания обменен курс (1.95583 лева за 1 евро);
- периодите на двойно обозначаване на цените и двойно обращение;
- мерките за защита на потребителите;
- процедурите за автоматично конвертиране на банковите депозити и договори.
Освен това, можете да се запознаете подробно със съдържанието на Закона за въвеждане на еврото в България в нашата статия
>>> Юни 2024: Оценка на напредъка
През юни 2024 г. Европейската централна банка и Европейската комисия публикуваха конвергентен доклад, в който се отбелязва, че България все още не покрива критерия за ценова стабилност (инфлация). Това доведе до ново отлагане на датата за въвеждане на еврото.
>>> 2020: България влиза в ERM II
На 10 юли 2020 г. България официално се присъедини към Валутния механизъм II (ERM II), известен като „чакалнята“ за еврозоната. Това беше важна стъпка, тъй като участието в ERM II за минимум две години е едно от условията за приемане на еврото. Заедно с Хърватия, България влезе в механизма със задължението да поддържа стабилен валутен курс спрямо еврото.
>>> 1997: Фиксиране на лева към еврото
На 1 юли 1997 г. България въведе валутен борд, като фиксира българския лев към германската марка. С въвеждането на еврото през 1999 г. левът автоматично бе обвързан с него по курс 1.95583 лева за 1 евро, който остава непроменен и до днес. Тази стабилна връзка е ключов фактор за финансовата дисциплина в страната.
Какво следва?
Ако извънредните конвергентни доклади потвърдят готовността на България, страната може да приеме еврото на 1 януари 2026 г. Междувременно правителството продължава да работи по изпълнението на необходимите критерии и информиране на обществеността относно предстоящите промени. Очаква се процесът да продължи с нови законодателни мерки и техническа подготовка за прехода.
Защо ние от Дейта плюс следим темата откъсо?
Влизането на България в Еврозоната ще доведе до промени в ERP системите, използвани от бизнеса. Фирмите ще трябва да се адаптират към новата валута, като актуализират своите счетоводни и финансови модули. Необходимите промени включват настройка на валутните курсове, адаптиране на отчетността и интегриране на автоматични конвертирания.
Вижте повече за необходимите промени тук: Кои са стъпките, които трябва да предприемете в ERP системите, за да сте готови за приемане на еврото и за сроковете Промени в ERP при въвеждане на еврото – кога?