В началото на 2020 г. бяха направени промени в Закона за ДДС, с които работата СУПТО от задължителна се превърна в доброволна. Освен това бяха добавени и нови изисквания към функционалностите на т.н. софтуер за управление на продажбите. Оттук следваше пререгистрация на вече регистрираните софтуери.
В началото на този август всички разработчици, които са регистрирали СУПТО в НАП преди 31.07.2020 г. , както и всички фирми, които са декларирали в НАП, че работят с дадено СУПТО, получиха имейл от НАП. В него беше напомнено, че всички версии на софтуери, регистрирани преди 31.07.2020 г., ще бъдат премахнати от списъка на НАП след 31.07.2023 г.
Това породи редица въпроси у всички, за които темата „СУПТО“ бе позабравена. В статията ни ще се опитаме да припомням някои основни моменти и да дадем насоки какви следва да бъдат следващите стъпки. На първо място:
Помните ли какво е СУПТО?
СУПТО е софтуер за управление на продажбите в търговски обекти, които работят с пари в брой, който отговаря на изискванията на Министерството на финансите, заложени в Закона за ДДС и Наредба Н-18. Започна да се употребява като термин през 2018-2019 г.
Повече информация относно Наредба Н-18, може да откриете тук.
А какво означава доброволен режим?
В първоначалния замисъл на Министерството на финансите всички фирми, които приемат пари в брой, трябваше да работят задължително със СУПТО, регистрирано в НАП и включено в единния списък. По различни причини от финансовото министерство се отказаха от тази идея и работата със СУПТО остана доброволно.
Това означава, че търговците, които приемат пари в брой, могат да избират дали да декларират, че работят в съответствие с Наредба н-18 или не. Ако работят по Н-18, то тогава могат да се възползват от известни облекчения.
Тези фирми, които декларират в НАП, че работят със софтуер за управление на продажбите от списъка на НАП, получават няколко „награди“:
- по-бърза процедура по възстановяване на ДДС;
- ускорена амортизация на софтуера и техниката необходима за функционирането му;
- еднократно опростяване на санкция в случай на неиздаден касов бон.
В никакъв случай не бива да се пренебрегват обаче какви всъщност са задълженията на фирмите, които са декларирали работа със СУПТО. Например:
- нямат право да правят корекции на записан документ за продажба освен чрез сторно;
- длъжни са при проверка от инспектори на НАП, веднага да осигурят достъп до данните от софтуера за управление на продажбите;
- задължително предоставяне на архив на базата с данни от началото с работата със СУПТО;
- и редица други.
Промените в Наредба Н-18
От момента на публикуването на законопроекта, Наредбата претърпя множество корекции. През юли 2020 бяха направени поредните промени в Наредба Н-18.
С повече подробности относно хронологията на събитията около Наредба Н-18 може да откриете тук.
Накратко те касаеха функционалността на софтуерите за управление на продажбите (СУПТО). Това наложи всички софтуери, които вече бяха включени в одобрения списък на НАП, да бъдат преработени още веднъж и пререгистрирани.
Софтуеристите трябваше да спрат разпространението на вече регистрираните версии до 31.07.2020 г. А ползвателите на тези версии имаха право да работят с тях още 3 години.
Тоест този срок изтече на 31.07.2023 г.
Ако искате да прочетете конкретните текстове, може да го направите оттук.
Какво следва?
- НАП ще заличат от Списъка с одобрени софтуери всички програмни продукти, които са били регистрирани преди 31.07.2020 г.
- Всички фирми, които са декларирали работа със СУПТО в НАП и които биха искали да продължат да се възползват от съответните облекчения, трябва задължително да сменят версията на софтуера си с вердия, която е регистрирана в НАП след 31.07.2020 г.
С кои версии на продуктите на Дейта плюс трябва да работите, за да спазите изискванията на Наредба Н-18?
Първите регистрирани версии на продуктите Дейта плюс 360 Н18 е от 21.04.2019, а на Дейта плюс 360 Мобилен търговец Н18 – от 12.06.2019.
След публикуване на промените в Държавен вестник бр. 68 от 30.07.2021 г., бяха направени нужните доработки и бяха регистрирани новите версии съответно:
- Дейта плюс 360 Н18 версия 1.4003 (от 8.02.2021 г.)
- Дейта плюс 360 Мобилен търговец Н18 версия 6,5 (от 17.02.2021 г.)
Ако сте наш клиент и работите в съответствие с Наредба Н-18,
следва да проверите дали работите с версия 1.4003 на Дейта плюс 360 Н18
и съответно с версия 6,5 на Дейта плюс 360 Мобилен търговец.
Ако работите с друга версия, свържете се с обслужващия Ви консултант, за да я смените. След което не забравяйте да подадете информация към НАП за смяната й. Стига да искате да продължите да работите съобразно Наредба Н-18!
Ако работите с тези версии, уверете се, че сте подали информация към НАП за смяната й.
За повече информация, свържете се с нас на тел. 0884 501 578 или като ни пишете на contact@dataplus-bg.com