Процедурата BG16RFPR001-1.004 „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” е насочена към стимулиране на микро и малки предприятия в България. Основната цел е да се подобри конкурентоспособността и устойчивостта на тези предприятия, като се осигурят средства за развитие и разширяване на тяхната дейност.
Какви са сроковете ?
Срок за прием на документи по процедура BG16RFPR001-1.004 до 16.09.2024 г., 16.30 часа.
Какви са сумите, за които може да се кандидатства по процедура BG16RFPR001-1.004?
Процедурата предвижда самооучастие. Максималният % помощ, за който може да се кандидатства е:
- до 75% за семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии
- до 85% за предприятия, осъществяващи занаятчийски дейности.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ по индивидуалните проекти НЕ следва да надвишава:
- за микро предприятия: 100 % от средногодишните нетни приходи от продажби на предприятието – кандидат за тригодишния период 2021 г., 2022 г. и 2023 г.
- за малки предприятия: 60 % от средногодишните нетни приходи от продажби на предприятието – кандидат за тригодишния период 2021 г., 2022 г. и 2023 г
Какви са изискванията, на които трябва да отговарят кандидатите?
- Да са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или да са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство.
- Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2021 г. т.е. да имат минимум 1 финансова година завършена.
- Да са микро или малки предприятия по смисъла на ЗМСП.
- Да имат средносписъчен брой на персонала за 2023 г., който е ≥ 1 заето лице.
- Едно от тези изисквания да е спазено:
– Да са семейно предприятие съгласно следното определение, възприето за целите на процедурата:
– Да са предприятия с основна икономическа дейност (четиризначен цифров код съгласно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008 въз основа на данни за 2023 г.) в областта на творческите индустрии
– Да са предприятия, осъществяващи дейност, включена в Списъка на занаятите съгласно Приложение № 1 към Закона за занаятите, чиито собственик/ци е/са вписан/и със същата дейност в Националния регистър на занаятчиите, поддържан от Национална занаятчийска камара.
- Да са реализирали нетни приходи от продажби ОБЩО за 2021 г., 2022 г. и 2023 г. в зависимост от категорията на предприятието – кандидат, както следва:
Категория на предприятието | Минимален размер на нетните приходи от продажби общо за 2021 г., 2022 г. и 2023 г. | Максимален размер на нетните приходи от продажби общо за 2021 г., 2022 г. и 2023 г. |
Микропредприятие | ≥ 30 000 лева | ≤ 1 800 000 лева |
Малко предприятие | ≥ 75 000 лева | ≤ 7 200 000 лева |
- Да са заявили подкрепа само за основната си икономическа дейност съгласно КИД-2008 въз основа на данни за 2023 г. ИЛИ да са заявили подкрепа за дейност съгласно Списъка на занаятите, с която собственикът/ците на предприятието е/са вписан/и в Националния регистър на занаятчиите, поддържан от Национална занаятчийска камара.
Какви са допустимите дейности?
- Дейност 1. Подобряване на производствения капацитет на семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите (задължителна дейност).
- Дейност 2. Подобряване на пазарното представяне на семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите (незадължителна).
В рамките на Дейност 2 е допустимо само създаването на нов онлайн магазин за продуктите/услугите от дейността на предприятието, за която е заявена подкрепа по процедурата.
- Дейност 3. Подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите (незадължителна дейност).
В рамките на Дейност 3 е допустимо въвеждането на следните ИКТ системи/модули за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в предприятието:
3.1. Система за управление на ресурсите (ERP система);
3.2. Система за управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM система);
3.3. Система/модул за управление на веригата за доставки;
3.4. Система/модул за управление на складовото стопанство (WMS система/модул);
3.5. Система/модул за управление на производството (MOM/MES система/модул);
3.6. Система за бизнес анализи (Business Intelligence система).
- Дейност 4. Консултантски услуги за подготовка на проектното предложение по процедурата (незадължителна дейност).
Какви са допустимите разходи по процедура BG16RFPR001-1.004?
- за изпълнението на Дейност 1:
1) Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА), представляващи машини, съоръжения, оборудване за производствения процес, които осигуряват подобряване на производствения капацитет на предприятието.
2) Разходи за придобиване на инструменти и оборудване за производствения процес под стойностния праг на същественост за ДМА, които осигуряват подобряване на производствения капацитет на предприятието.
3) Разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА) – специализиран софтуер, осигуряващ подобряване на производствения капацитет на предприятието.
- за изпълнението на Дейност 2:
1) Разходи за създаване на онлайн магазин за продуктите/услугите от дейността, за която е заявена подкрепа.
ВАЖНО: Общите допустими разходи (БФП и собствено съфинансиране на кандидата) за създаване на онлайн магазин не трябва да надвишават 10 000 лв.
- за изпълнението на Дейност 3:
1) Разходи за въвеждане на следните ИКТ системи/модули за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в предприятието:
– Система за управление на ресурсите (ERP система);
– Система за управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM система);
– Система/модул за управление на веригата за доставки;
– Система/модул за управление на складовото стопанство (WMS система);
– Система/модул за управление на производството (MOM/MES система);
– Система за бизнес анализи (Business Intelligence система).
ВАЖНО: Общите допустими разходи /БФП и собствено съфинансиране на кандидата/ за всяка отделна ИКТ система/модул, не трябва да надвишават 15 000 лв.
- за изпълнението на Дейност 4:
1) Разходи за консултантски услуги за подготовка на проектното предложение по процедурата
Общите допустими разходи /безвъзмездна финансова помощ и собствено съфинансиране на кандидата/ не трябва да надвишават 3 000 лв.
Нашите продукти за управление на бизнеса Дейта плюс 360 ERP, Дейта плюс 360 B2B, Дейта плюс 360 BI, както и мобилното ни приложение за работа в склада – Дейта плюс 360 Мобилен склад, могат да бъдат финансиране по процедура BG16RFPR001-1.004 „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” .
Ако имате нужда от повече информация, свържете се с нас на тел. 0884 501 578 или като ни пишете на contact@dataplus-bg.com.