Какво ново с Наредба 18?

Всички бихме искали да знаем, най-накрая, какъв е окончателният краен срок за преминаване към Наредба 18. За съжаление информацията продължава да е все така разнопосочна:

  • Премиерът Бойко Борисов преди две седмица в разговор с ресторантьорския бранш съобщи, че Н18 ще се отложи до 03.2021 г. Все още обаче няма никакво официално предложение за промяна в настоящата наредба, което прави срока 1.08.2020 г. валиден засега.
  • на 21.05.2020 г. НАП изпрати на софтуерните фирми, регистрирали СУПТО, “checklist”  – инструмент за самооценка за съответствие с изискванията на Н18. Това ни говори, че екипът на НАП, който отговаря за разработването на наредбата, продължава да работи в посока влизането и в сила.

От всичко това излиза, че изобщо не е сигурно какви са плановете на правителството.

Това, в което сме сигурни е, че сме длъжни да сме готови за всякакви варианти.

В момента, в който имаме по-точна информация, ще пишем отново!

Хубав ден от екипа на “Дейта плюс”

Още по темата

Доброволният режим “СУПТО” – резултат от общественото обсъждане по промените на ЗДДС

  Резултатите от общественото обсъждане на промените в ЗДДС, бяха публикувани вчера късно вечерта. По време на общественото обсъждане за промените в закона за ДДС, вместо отпадането на СУПТО режима, е направено предложение за доброволен СУПТО режим, т.е. за фирми,…

Прочети повече

Прессъобщение на Министерството на финансите във връзка със СУПТО

Няколко часа след обнародването в Държавен вестник на промените в Наредба Н-18 и удължаването на срока до 28.02.2021 г., Министерството на финансите публикува прессъобщение на сайта си, в което се казва, че “към настоящия момент се подготвят промени в Закона…

Прочети повече

Официално – срокът за СУПТО става 28.02.2021 година

Новите промени в Наредба Н-18 бяха публикувани днес в Държавен вестник Днес бяха публикувани измененията в Наредба Н-18 в държавен вестник, брой: 68, от дата 31.7.2020 г. Веднага Ви цитираме следния текст: “4. Параграф 75 се изменя така: „§ 75.…

Прочети повече

За повече информация,
моля свържете се с нас на: